phone-icon +48 533 300 727 envelope-icon biuro@centrum-vita.pl clock-icon PON-PT 7:30-20:30, SOB 7:30-13:00
 

Łóżko rehabilitacyjne – kompendium wiedzy dla wypożyczającego i kupującego

Łóżko rehabilitacyjne – kompendium wiedzy dla wypożyczającego i kupującego

Łóżko rehabilitacyjne

WPBakery Page Builder

Kompendium wiedzy dla wypożyczającego i kupującego

Kompendium wiedzy dla wypożyczającego i kupującego

Łóżko rehabilitacyjne to niewątpliwie najbardziej podstawowe wyposażenie w sytuacji gdy chory zmuszony jest spędzać dużo czasu w pozycji leżącej. Jego odpowiedni wybór to ważna decyzja zarówno dla chorego jak i jego opiekunów. Może to jednak rodzić wiele pytań czy wątpliwości.

Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się przygotować dla Państwa kompendium wiedzy o łóżkach rehabilitacyjnych. Wierzymy że zebrany przez nas materiał ułatwi Państwu podjęcie właściwych decyzji.

Dlaczego łóżko rehabilitacyjne jest tak ważne?

Łóżko rehabilitacyjne to specjalistyczny sprzęt przystosowany do potrzeb osób, które wymagają stałej opieki, mają ograniczone możliwości motoryczne lub z powodu urazów muszą na czas rekonwalescencji pozostawać w pozycji leżącej.

Dzięki odpowiednio dobranemu łóżku rehabilitacyjnemu jesteśmy w stanie zapewnić pacjentowi niezbędny komfort oraz ułatwić mu oraz jego rodzinie codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych – jak wybrać najlepsze?

Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne? Na co zwrócić uwagę? Czym się kierować?

Wybierając łóżko rehabilitacyjne należałoby uwzględnić kilka czynników:

  • rodzaj choroby pacjenta
  • wagę pacjenta (czy jego waga przekracza 165kg)
  • wiek pacjenta (dorosły czy dziecko)
  • estetyka (metalowe czy drewniane)
  • możliwości pacjenta (regulacja manualna lub elektryczna)

Dobierz łóżko rehabilitacyjne do rodzaju choroby pacjenta

Nie wszyscy pacjenci będą potrzebowali wszystkich funkcji łóżka rehabilitacyjnego. Pacjentom mającym unieruchomione biodra w zupełności wystarczy łóżko wyposażone w możliwości regulacji dwóch segmentów/części.

Większego wachlarza funkcji łóżka będzie potrzebowała osoba cierpiąca na chorobę krążenia lub układu oddechowego – tu przyda się możliwość regulacji 3-4 segmentów łóżka.

Jeśli nie wiesz jaki sprzęt wybrać koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą. Pomoże on w odpowiednim dopasowaniu poszczególnych funkcji łóżka do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Sprawdź czy pacjent nie przekracza maksymalnej wagi

Standardowe łóżka przystosowane są do wagi 165kg. Jeśli użytkownik waży więcej powinno się zakupić specjalne łóżko w rozmiarze XXL z możliwością obciążenia do 240kg.

Dla dzieci przeznaczone są specjalne łóżka dziecięce

Na rynku dostępne są łóżka rehabilitacyjne dla dorosłych i dla dzieci. Te dziecięce składają się z jednego lub dwóch segmentów, które można regulować w zależności od potrzeb małego pacjenta. Regulacji podlegają też wysokość oparcia czy barierek.

Łóżeczka umożliwiają dzieciom leżenie w pozycji Trendelenburga to znaczy takiej, w której chory leży na plecach, a jego tułów, górna część klatki piersiowej i głowa znajdują się poniżej poziomu nóg oraz anty-Trendelenburga.

Metalowe czy drewniane?

Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, łóżka można podzielić na metalowe i drewniane.

Metalowe łóżka rehabilitacyjne ze względu na cenę i łatwość dezynfekcji najczęściej używane są w szpitalach. Wyposażone są one w wyciągane zagłówki i podnóżki oraz boczne poręcze. Standardowe łóżka mają rozmiary 110 cm na 220 cm (z obudową).

W domach zazwyczaj używane są te, które mają konstrukcję drewnianą. Łóżka drewniane łatwiej dopasować do domowego wnętrza i nie kojarzą się tak bardzo z atmosferą szpitala. Estetyczne wykończenie zwiększa możliwość dopasowania do różnych pomieszczeń.

Regulacja manualna czy elektryczna?

Łóżka rehabilitacyjne posiadają liczne możliwości regulacji różnych funkcji tak by można je było maksymalnie dopasować do indywidualnych potrzeb chorego. W dostępnych modelach łóżek rehabilitacyjnych możliwe są dwa rodzaje regulacji: manualna i elektryczna za pomocą pilota.

Dzięki regulacji elektrycznej pacjent sam może zmieniać swoją pozycję. Przy regulacji manualnej pacjent potrzebuje asysty opiekuna. Z uwagi na wygodę zarówno pacjenta jak i opiekuna polecamy wybór łóżka sterowanego elektrycznie.

Podstawowe funkcje łóżka rehabilitacyjnego

Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w szereg dodatków i mechanizmów pozwalających na jak najdoskonalsze dopasowanie do potrzeb chorego:

Możliwości regulacji

Na rynku dostępne są łóżka trzy lub czterosegmentowe. Co to oznacza? Łóżka trzysegmentowe umożliwiają uniesienie tułowia oraz nóg osoby leżącej. Łóżka czterosegmentowe zapewniają ruchomość obszaru głowy i tułowia, dolnego i górnego odcinka nóg oraz nieruchomość obszaru dolnej części kręgosłupa.

Oba typy łóżek mają możliwość regulacji wysokości. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań możliwa jest zmiana pozycji pacjenta z leżącej na półleżącą czy siedzącą. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych. Możliwość zmiany pozycji pacjenta to także zapobieganie pojawieniu się odleżyn czy obrzęku nóg ale również ułatwienie w procesie pielęgnacji czy utrzymania higieny.

Poręcze boczne

Ich zadanie to ochrona chorego przed wypadnięciem. Wysokość poręczy może być regulowana co ułatwia opiekę nad pacjentem. Mogą one być opuszczone – wtedy ułatwiają choremu wstawanie z łóżka lub podniesione gdy chory przebywa dłuższy czas w pozycji leżącej.

Wysięgnik z uchwytem

Wysięgnik z uchwytem umieszczony jest nad łóżkiem. Można go swobodnie uchwycić co ułatwia pacjentowi samodzielną zmianę pozycji (o ile pozwalają mu na to jego możliwości) z leżącej do siedzącej.

Kółka jezdne z hamulcem

Kółka umożliwiają łatwą zmianę miejsca łóżka. Ich wyposażenie w hamulce ma natomiast zapobiegać niepożądanemu przemieszczaniu się łóżka i zapewniać stabilność.

Dodatkowe funkcje łóżka rehabilitacyjnego

Łóżka można doposażyć w dodatkowe sprzęty zwiększające komfort chorego i ułatwiające opiekunom sprawną pielęgnację. Oto kilka propozycji:

Materace przeciwodleżynowe

Prawidłowy dobór materaca przeciwodleżynowego jest niezwykle ważny zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych – stale leżących. Istnieją dwa główne rodzaje materacy pneumatycznych: rurowe i bąbelkowe. Oba materace wyposażone są w pompkę do wtłaczania powietrza. Można dokładnie ustawić ciśnienie jakie będzie pompowane do materaca.

Skąd wiadomo który materac wybrać? Otóż wszystko zależy od stanu chorego. Jeśli nie ma on żadnych odleżyn i nie jest ciężki (nie waży dużo), wówczas poleca się materac bąbelkowy. W przypadku chorych o większej wadze zaleca się zastosowanie materaca rurowego.

Warto pamiętać iż samo zastosowanie materaca nie uchroni chorego w pełni przed odleżynami. Tu ważna jest profilaktyka – częste zmiany pozycji chorego, smarowanie narażonych na odleżyny miejsc. Natomiast jeśli odleżyny są już głębokie, materac będzie wspomagał proces leczenia.

Grubość materaca bąbelkowego to 10-12 cm. Może na nim leżeć chory o wadze do 90kg. Z kolei grubość materaca rurowego to 14-20 cm. Może z niego korzystać chory o wadze do 120kg.

A może piankowy? Materace piankowe wykonane są z kilku warstw specjalnej pianki o różnej gęstości. Nie są wyposażone w pompkę. Nie można też regulować w nich ciśnienia. Zazwyczaj stosowany jest w przypadkach gdy chory jest w kontakcie, komunikatywny i sam może określić czy i jaki ucisk odczuwa.

Stolik przyłóżkowy

Stoliki przyłóżkowe mają zazwyczaj możliwość regulacji wysokości i jest wyposażony w kółka jezdne. Niektóre stoliki posiadają również regulację kąta nachylenia pozycji poziomej blatu oraz mają podwyższone krawędzie stolika, co zapobiega zsuwaniu się przedmiotów z blatu.

Stolik przyłóżkowy doskonale sprawdza się jako pomoc przy spożywaniu posiłków. Jest niezastąpiony również przy czytaniu książek, czasopism czy korzystaniu z urządzeń mobilnych. A gdy w danej chwili nie jest potrzebny – można go łatwo przesunąć w inne miejsce.

Stojak do kroplówki

Umożliwia podawanie leków w warunkach domowych. Ma regulowaną wysokość. Jest wyposażony w kółka dzięki którym łatwo go odsunąć gdy nie jest w danej chwili potrzebny.

Uchwyt na kaczkę lub basen

Ułatwia opiekę higieniczną.

Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!

Przy podejmowaniu decyzji kupić czy wynająć łóżko rehabilitacyjne warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj schorzenia pacjenta. Innymi słowy czy łóżko będzie potrzebne jedynie na krótki czas rekonwalescencji czy będzie już nieodzownym elementem funkcjonowania chorego w domu.

Przy podejmowaniu decyzji znaczenie ma także wiek chorego. Nawet jeśli uraz jest przejściowy, to właśnie wybór specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego na czas rekonwalescencji zapewni osobom w starszym wieku niezbędny komfort i bezpieczeństwo.

Kolejnym ważnym czynnikiem wartym wzięcia pod uwagę są możliwości finansowe. Zakup łóżka rehabilitacyjnego to jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (w zależności od modelu i różnorodności funkcji). Z kolei cena za miesiąc użytkowania łóżka to sto kilkadziesiąt złotych.

Zawsze można najpierw wypożyczyć łóżko a jeśli okaże się że jest potrzebne na dłużej, zdecydować się na kupno. Warto zauważyć iż przy wynajmie łóżko jest wypożyczane na określony czas a kiedy nie jest już potrzebne – zabierane. Tym samym znika kwestia – co zrobić z zakupionym łóżkiem gdy nie jest już potrzebne. Oczywiście można je sprzedać ale już nie za cenę zakupu.

Jakie problemy mogą wystąpić podczas kupowania/użytkowania łóżka?

Decydując się na wyposażenie domu chorego w łóżko rehabilitacyjne czy to poprzez zakup czy wynajem można mieć wiele wątpliwości. Czy łóżko zmieści się w pokoju chorego? Czy ktoś pomoże we wniesieniu łóżka do domu? Czy będzie wiadomo jak z niego korzystać tak by maksymalnie podwyższyć komfort chorego? Co z łóżkiem gdy przestanie już być potrzebne?

Doradztwo w zakresie doboru sprzętu odpowiadającego potrzebom chorego to już standard w profesjonalnie prowadzonych wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego. Przeszkoleni pracownicy przeprowadzą analizę takich potrzeb i zaproponują najlepsze rozwiązania.

Z pewnością powiedzą również o możliwości dowiezienia łóżka bezpośrednio do miejsca docelowego i jego montażu w domu chorego. Nauczą także odpowiedniej obsługi łóżka. Jeśli pojawiają się więc pytania lub wątpliwości odnośnie decyzji o kupnie/wynajmie łóżka warto bezpośrednio skontaktować się np. z wypożyczalnią sprzętu rehabilitacyjnego by dopytać o wszystkie interesujące nas szczegóły.

Jak kupować to nowe czy używane?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym czy kupić nowe czy używane łóżko rehabilitacyjne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

W przypadku łóżka fabrycznie nowego z pewnością należy liczyć się z jego wysoką ceną. Jeśli się Państwo na to zdecydujecie – maleje ryzyko że jakiś mechanizm czy część zepsuje się w trakcie użytkowania. Mamy również pewność że łóżko będzie sterylne oraz czyste. Zazwyczaj nowe łóżka objęte są gwarancją.

W przypadku zakupu łóżka używanego jego niewątpliwym atutem będzie cena. Warto jednak przede wszystkim sprawdzić źródło z którego pochodzi i dowiedzieć się przez jaki czas łóżko było używane, czy wszystkie jego mechanizmy, w które jest wyposażone działają poprawnie. Po zakupie takiego łóżka warto je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować.

O czym pamiętać wynajmując łóżko rehabilitacyjne?

W przypadku podjęcia decyzji o wynajmie łóżka rehabilitacyjnego, przede wszystkim należy sprawdzić wiarygodność firmy zajmującej się wypożyczaniem.

Następnie warto zapoznać się z jej regulaminem – zwłaszcza w kwestii wysokości kaucji, którą uiszcza się przed wypożyczeniem i zasad jej zwrotu gdy okres wypożyczenia się zakończy.

Warto również zainteresować się tym jak długo firma działa na rynku, jakie ma opinie w internecie, jakiego rodzaju i jakości sprzęt oferuje. Czy w swoich usługach ma również doradztwo w zakresie odpowiedniego doboru sprzętu?

Przede wszystkim warto jednak zorientować się czy wypożyczalnia zapewnia również serwis sprzętu w trakcie okresu wypożyczenia. Czy gdyby jakiś istotny mechanizm łóżka zaszwankował jest w stanie podjąć się jego naprawy lub wymiany na inny sprzęt.

Rola fizjoterapeuty w doborze łóżka – dlaczego jest to tak ważne?

Wyspecjalizowani fizjoterapeuci to osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami – w tym przewlekłymi. Daje im to podstawę do dobrego rozeznania zarówno w potrzebach osób przewlekle chorych jak i ich opiekunów.

Fizjoterapeuci wiedzą jak ważna jest prawidłowa opieka i pielęgnacja chorego. Na podstawie wywiadu z rodziną, rozeznania środowiska domowego, analizy potrzeb chorego i jego indywidualnej sytuacji życiowej w jakiej się znalazł, doradzają w doborze odpowiedniego sprzętu.

Podpowiadają również jakie możliwości, ustawienia, funkcje łóżka są dla potrzebującego najważniejsze i jak korzystać z nich tak by rzeczywiście zapewniały mu one komfort.

Co więcej fizjoterapeuci biorą również pod uwagę potrzeby opiekunów osób chorych. Uwzględniając ich perspektywę, doradzają w jakim miejscu powinno stać łóżko by opiekun mógł jak najbardziej ergonomicznie zajmować się chorym.

Użytkowanie, obsługa i utrzymywanie czystości łóżka

Każde łóżko powinno posiadać instrukcję użytkowania. Natomiast jeśli ktoś zdecydował się na wypożyczenie łóżka, w gestii wypożyczalni jest przeszkolenie osób korzystających ze sprzętu, prezentacja jego funkcji i możliwości, nauka prawidłowego operowania jego mechanizmami.

Warto również pamiętać o zakupie do łóżka odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego dobranego do aktualnego stanu chorego.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa jakie powinny być przestrzegane podczas korzystania z łóżka rehabilitacyjnego to:

  • Należy zadbać aby podczas przestawiania łóżka nie znajdowały się w pobliżu żadne przeszkody.
  • Jeżeli używamy dodatkowych urządzeń elektrycznych w okolicach łóżka takich jak: lampka nocna, pompka do materaca przeciwodleżynowego – warto upewnić się czy działają poprawnie i są odpowiednio podłączone.
  • Nie wolno umieszczać przedłużaczy pod łóżkiem gdyż np. wyciek jakiegoś płynu może wtedy spowodować zagrożenie pożarem.
  • Przewód zasilający łóżka powinien być ułożony tak by nie był narażony na uszkodzenie czy przejechanie.

Jeżeli z łóżka rehabilitacyjnego korzysta tylko jeden pacjent – wystarczy rutynowe czyszczenie łóżka. Przed rozpoczęciem tej czynności warto upewnić się że łóżko jest odłączone od kontaktu a wszystkie jego elementy elektryczne są zabezpieczone przed wniknięciem wody. Następnie można przystąpić do zdjęcia i uprania pościeli oraz wyczyszczenia wszystkich powierzchni łagodnymi środkami czyszczącymi.

Gruntowna dezynfekcja jest wskazana gdy pacjent cierpi na chorobę zakaźną lub gdy łóżko jest przekazywane innemu pacjentowi.

Łóżko zepsuło się w trakcie użytkowania – co dalej?

To ważne pytanie niewątpliwie może pojawiać się zarówno u tych którzy łóżko zakupili jak i u tych którzy je wypożyczyli. Stąd też tak ważne jest by już na początku zorientować się czy firma u której kupujemy/wypożyczamy łóżko zapewnia serwis w trakcie jego użytkowania. Czy łóżko ma jakąś gwarancję a jeśli tak to co ona obejmuje? Przy zakupie łóżka używanego – czy firma posiada w swojej ofercie części na wymianę lub doradza gdzie się udać w przypadku gdy coś się zepsuje.

Profesjonalne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego (w tym łóżek rehabilitacyjnych) już na wstępie podpisują umowy z wypożyczającymi, w których dokładnie określają sposób postępowania w przypadku wystąpienia uszkodzenia sprzętu w trakcie użytkowania.

Zazwyczaj gdy awaria wynika z naturalnego sposobu użytkowania zapewniany jest serwis polegający na wymianie zepsutej części a jeśli nie jest to możliwe – wymianie łóżka na inne.

Jeśli natomiast usterka pojawiła się w wyniku nieprawidłowego użytkowania, trzeba liczyć się z utratą kaucji i poniesieniem dodatkowych kosztów finansowych naprawy. Stąd tak ważne jest by wszystkie wątpliwości wyjaśnić na początku współpracy z daną firmą.



Nasza lokalizacja

ul. Przeskok 3/20
05-800 Pruszków
woj. mazowieckie

Godziny pracy

PON-PT 7:30-20:30,
SOB 7:30-13:00

Obserwuj nas
arrow-top-icon