phone-icon +48 533 300 727 envelope-icon biuro@centrum-vita.pl clock-icon PON-PT 7:30-20:30, SOB 7:30-13:00
 

Koncentrator tlenu – jak działa? Jak używać i jak długo stosować?

Koncentrator tlenu – jak działa? Jak używać i jak długo stosować?

Koncentrator tlenu firmy Antar

Koncentrator tlenu to specjalistyczny sprzęt, który jest wykorzystywany przy terapiach chorób płuc czy serca. Urządzenie jest dosyć proste w obsłudze, dlatego może być stosowane zarówno w placówkach medycznych (m.in. szpitalach, hospicjach czy domach opieki), jak i warunkach domowych. Jak wygląda działanie koncentratora tlenowego? W jaki sposób prawidłowo korzystać z tego typu maszyny oraz ile powinna trwać tlenoterapia? Przeczytaj poniższy wpis, aby poznać niezbędne informacje dotyczące używania aparatów tlenowych.

Podstawowe informacje na temat działania aparatu

Koncentrator jest stosowany podczas wykonywania tlenoterapii. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, które następnie jest oczyszczone z azotu, dzięki czemu do organizmu pacjenta trafia tlen medyczny o stężeniu przekraczającym 90%. Niektóre modele zostały wyposażone w dodatkowy pojemnik na wodę, co pozwala na nawilżenie gazu. Warto tutaj zaznaczyć, że użytkownicy powinni zadbać o regularną wymianę płynu oraz używanie wyłącznie wody destylowanej, która jest w pełni bezpieczna dla poszczególnych elementów aparatury. Tlen jest dostarczany przy pomocy specjalnej maski zakładanej na twarz lub cewnika nosowego.

Na rynku można znaleźć dwa podstawowe rodzaje koncentratorów tlenowych — stacjonarne oraz przenośne. Najczęściej pacjenci decydują się na stosowanie sprzętu statycznego ze względu na większą wydajność oraz gwarancję ciągłości pracy. Taki model wykorzystywany jest w placówkach medycznych oraz prywatnych domach. Urządzenie może działać przez 24 godziny. Natomiast koncentratory przenośne, które wyróżniają się niewielkim rozmiarem oraz niską wagą, są przeznaczone do podawania tlenu poza miejscem zamieszkania. Mogą być użytkowane przez osoby wymagające jedynie doraźnej terapii tlenowej lub niezmagające się z poważnymi chorobami układu oddechowego. Sprzęty mobilne często stanowią uzupełnienie leczenia przy użyciu aparatu stacjonarnego (m.in. na czas podróży).

Przy jakich schorzeniach zalecana jest tlenoterapia?

Koncentratory tlenu są najczęściej wykorzystywane jako forma dodatkowej terapii przy schorzeniach układu oddechowego oraz serca. Mowa głównie o następujących:

  • astma oskrzelowa,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP),
  • mukowiscydoza,
  • przebyty zawał mięśnia sercowego,
  • dysplazja oskrzelowo-płucna,
  • zwłóknienie płuc,
  • niewydolność krążenia,
  • niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze,
  • dusznica.

Co więcej, tlenoterapia może okazać się pomocna przy wzmocnieniu efektów leczenia nowotworów. Wśród innych dolegliwości zdrowotnych, w przypadku których lekarze często zalecają stosowanie koncentratora tlenowego, można wymienić m.in. bóle menstruacyjne oraz menopauzalne, migreny, bezsenność i brak koncentracji, alergia, zmęczenie oraz depresja. Maszyna do podawania oczyszczonego tlenu sprawdzi się również u osób zakażonych COVID-19, które nawet po przebytej chorobie wciąż mogą odczuwać problemy w postaci duszności i męczącego suchego kaszlu. Regularna terapia tlenowa wpływa na poprawę jakości życia pacjenta, a także pomaga w szybszym powrocie do zdrowia.

W jaki sposób używać koncentratora tlenowego?

Użytkowane aparaty do tlenoterapii zawsze mają dołączoną do zestawu instrukcję, którą warto dokładnie przeczytać. Pierwszym krokiem jest nalanie wody destylowanej do pojemnika (w przypadku posiadania modelu z nawilżaczem). Takie rozwiązanie jest zalecane, gdy pacjent będzie na stałe korzystać z aparatury, dzięki czemu uniknie się ryzyka wysuszenia śluzówki. Kolejny etap to oczywiście podłączenie maszyny do źródła zasilania oraz ustawienie określonych parametrów wskazanych przez lekarza lub pulmonologa. Przed podjęciem decyzji o zakupie czy wypożyczeniu koncentratora tlenowego trzeba koniecznie udać się do specjalisty, który po zapoznaniu się z historią choroby dobierze odpowiedni czas terapii, a także ilość dostarczanego tlenu. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie użytkować sprzętu (bez konsultacji lekarskich), ponieważ takie postępowanie stanowi spore zagrożenie dla zdrowia.

Najczęściej czas podawania tlenu wynosi 12-15 godzin w ciągu dnia (zazwyczaj tlenoterapia odbywa się w nocy, podczas snu), chociaż istnieją przypadki poważnych stanów chorobowych, gdzie koncentrator będzie podłączony do zasilania całodobowo. Osoba, która korzysta z tego rodzaju terapii, powinna być pod stałą opieką lekarza, który będzie mógł zmienić częstotliwość dawkowania przefiltrowanego tlenu (m.in. ze względu na poprawę). Oczywiście wszystko jest zależne od choroby czy dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent. Niektórzy błędnie sądzą, że aparat do tlenoterapii ze względu na ciągłą pracę zużywa sporą ilość prądu. Okazuje się, że tego typu sprzęty są energooszczędne i wykorzystują jedynie 35-40W.

Jak wspomniano wcześniej, koncentratory tlenowe znajdują szerokie zastosowanie podczas wspomagania leczenia wielu schorzeń. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju terapia nie jest przeznaczona dla każdego. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić m.in. padaczkę, przebyte urazy płuc, ciążę, nieleczoną odmę opłucnową czy napady choroby wieńcowej. Tlenoterapia nie powinna być także stosowana w przypadku równoczesnego zażywania niektórych leków zawierających m.in. doksorubicynę czy bleomycynę.

Zakup czy wynajem koncentratora tlenu?

Niejednokrotnie zdarza się, że zgodnie z zaleceniami lekarza tlenoterapia domowa musi zostać wdrożona w jak najkrótszym czasie. Okazuje się, że zakup nowego koncentratora tlenu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić. Znacznie lepszą opcją będzie wynajem niezbędnej aparatury. Koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej wypożyczalni — nowoczesne koncentratory tlenu są dostępne już od 150 PLN miesięcznie. Nasi pracownicy przedstawiają wszelkie dane techniczne, a także dostarczą sprzęt pod wskazany adres (w obrębie Warszawy i okolic) wraz z pokazowym uruchomieniem. Wynajem maszyny tlenowej jest szczególnie polecany, gdy aparat będzie stosowany sporadycznie przez określony czas (do momentu poprawy stanu zdrowia). Z kolei zakup nowego koncentratora ma sens wyłącznie w przypadku, gdy tlenoterapia musi być prowadzona całodobowo przez dłuższy termin.



Nasza lokalizacja

ul. Przeskok 3/20
05-800 Pruszków
woj. mazowieckie

Godziny pracy

PON-PT 7:30-20:30,
SOB 7:30-13:00

Obserwuj nas
arrow-top-icon