Kule ortopedyczne – jakie wybrać? Jak prawidłowo chodzić o kulach?

Kule pachowe

Kule ortopedyczne – jakie wybrać? Jak prawidłowo chodzić o kulach?

Kule ortopedyczne to dodatkowy sprzęt zalecany osobom zmagającym się z urazami kończyn dolnych. Mowa zarówno o seniorach, w przypadku których następuje stopniowe osłabienie mięśni, jak i pacjentach po przebytych zabiegach, będących na etapie rehabilitacji układu ruchu. Zastanawiasz się, jakie kule będą odpowiednie dla Ciebie lub bliskiego członka rodziny? A może nie wiesz, jak prawidłowo poruszać się przy pomocy tzw. szczudeł ortopedycznych? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przedstawione informacje z pewnością rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości oraz ułatwią wybór.

Kule pachowe czy łokciowe — który model wybrać?

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego proponujemy dwa typy kul ortopedycznych. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia, z którym zmaga się pacjent. Nasi fizjoterapeuci chętnie służą wsparciem w doborze odpowiedniego modelu czy rozmiaru. W ofercie dostępne są:

  • kule łokciowe (najczęściej stosowane są lekkie i wygodne w użyciu, przeznaczone dla osób z urazami kończyn dolnych, jednak z w pełni sprawnymi ramionami),
  • kule pachowe (zalecane w przypadku pacjentów z dysfunkcją ręki czy przedramienia — wtedy cały ciężar ciała spoczywa na barkach).

Oczywiście rodzaj kuli zostanie dopasowany przez lekarza prowadzącego lub fizjoterapeutę, który doskonale zna przypadek danej osoby. W wielu sytuacjach zalecane jest jednak używanie dwóch kul jednocześnie, co pozwala na utrzymanie równowagi, odciążenie chorej kończyny oraz szybszy powrót do pełnej sprawności. W sytuacji, gdy pacjent zdecyduje się jednak na chodzenie wyłącznie z jedną kulą, należy pamiętać, że powinna znaleźć się po przeciwnej stronie doznanego urazu.

O czym jeszcze pamiętać przy doborze kul ortopedycznych?

Wybór tego typu sprzętu jest zależny od wielu czynników, takich jak m.in. wiek i kondycja danej osoby, a także schorzenia i urazy, z którymi się zmaga. Podczas szukania odpowiedniego modelu należy sprawdzić następujące parametry:

  • możliwość regulacji wysokości (do wzrostu pacjenta),
  • jakość wykonania oraz wytrzymałość, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z wagą powyżej 100-120 kg,
  • rodzaj uchwytu kuli, który z kolei wpływa na komfort użytkowania (m.in. miękka rączka, zamknięta obejma).

W naszej wypożyczalni proponujemy wysokiej jakości kule wykonane z lekkiego materiału z wymiennymi nasadkami. Oferowane modele spełniają europejskie normy oraz przeszły wymagane testy (m.in. pod naciskiem 130 kg). Kule pachowe są dostępne w trzech rozmiarach — S (od 92 do 112 cm), M (od 112 do 132 cm) oraz L (od 132 do 152 cm).

Jak poprawnie poruszać się przy użyciu kul?

Korzystanie z dodatkowego wspomagania w postaci kul to dla wielu tak naprawdę nauka chodzenia na nowo. Ważne jest, aby robić to prawidłowo, ponieważ tylko wtedy chora kończyna będzie odciążona, co pozwoli na szybką rekonwalescencję. Nie można również dopuścić do przeciążenia kręgosłupa. Warto więc stosować się do następujących zaleceń podczas stawiania pierwszych samodzielnych kroków:

  • najpierw przesuwamy obie kule do przodu i przenosimy cały ciężar ciała na ramiona i ręce, a następnie obie nogi doskakują do użytkowanego sprzętu;
  • w przypadku stosowania jednej kuli w pierwszej kolejności stawiamy krok zdrową kończyną, a potem chorą równocześnie z kulą (będącą po przeciwnej stronie).

Zakup czy wynajem kul ortopedycznych?

Mimo iż kule nie są zbyt drogim sprzętem, to w sytuacji, gdy będą użytkowane przez krótki czas (aż do odzyskania pełnej sprawności), ich zakup niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Znacznie lepiej postawić na krótkoterminowy wynajem. W naszej wypożyczalni dostępne są kule pachowe oraz łokciowe (dla dorosłych i dzieci) w różnych rozmiarach. Koszt wynajmu wynosi zaledwie 10 złotych za tydzień lub 20 złotych za miesiąc. Jeśli zapoznałeś się już z powyższych informacjami oraz poradami i nadal masz dodatkowe pytania związane z wypożyczeniem czy stosowaniem kul inwalidzkich, zapraszamy do kontaktu! Przedstawimy korzystną ofertę i rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.

No Comments

Post A Comment