Łóżka rehabilitacyjne – ważne wskazówki

Łóżka rehabilitacyjne – ważne wskazówki

Powinny spełniać niezbędne normy i wytyczne dyrektywy dla wyrobów medycznych UE 93/42/EEC, a jednocześnie odpowiadać na potrzeby osób niepełnosprawnych. Łóżka rehabilitacyjne mają wpływ zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo chorego, dlatego bardzo duży nacisk wkładzie się na zakup lub wynajem odpowiedniego modelu, którego parametry techniczne oraz wyposażenie będą idealnie dopasowane do wymagań pacjenta. To właśnie tam przewlekle chorzy spędzają większość swojego czasu, stąd konieczność wygodnego i praktycznie wyposażonego modelu.

Na co zwrócić uwagę – łóżka rehabilitacyjne

Aktualnie wielu producentów oferuje różnego rodzaju akcesoria, które dobierane są w zależności od rodzaju choroby, wagi i wzrostu chorego czy stopnia ograniczenia ruchowego. Przykładowo, standardowo łóżko rehabilitacyjne dostosowane jest do maksymalnego obciążenia wynoszącego ok. 135 kg, w przypadku chorych o większej wadze należy wybrać wyrób przeznaczony dla osób otyłych.

Konieczne jest również dobranie odpowiedniej regulacji oraz wysokości. Najczęściej sprzęt medyczny pozwala na regulację poszczególnych segmentów, co umożliwia np. podniesienie zagłówka. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Barierki boczne – modele w standardowym wykonaniu zawierają regulowane barierki boczne, które mają zabezpieczać pacjenta przed ewentualnym upadkiem. Najczęściej dostępne są w wersji drewnianej (popularniejsza) oraz metalowej.
  • Wysięgnik z uchwytem trójkątnym – to także standard w tego rodzaju sprzęcie, który umożliwia choremu zarówno zmianę pozycji, jak i pomoc w podnoszeniu się. Niektóre modele z uchwytem trójkątnym posiadają także zamontowany uchwyt na płyny infuzyjne.
  • Materac – jest to nieodłączny element każdego łóżka rehabilitacyjnego. Dla pacjentów ograniczonych ruchowo, wykazujących zmniejszoną aktywność poleca się zastosowanie materaca przeciwodleżynowego. Specjalnie zaprojektowane materace mają kształt, który umożliwia swobodną cyrkulację powietrza.
  • Stolik – poręczne i praktyczne dodatkowe wyposażenie, mocowane na barierkach bocznych łóżka rehabilitacyjnego. Pomaga w spożywaniu posiłków czy czytaniu.
No Comments

Post A Comment