Vita na Targach RehaCare w Dusseldorfie

Zespół wypożyczalni Vita na Targach RehaCare w Dusseldorfie

Wciąż poszukujemy inspiracji i nowych kierunków rozwoju dla naszej wypożyczalni i Centrum Rehabilitacji dlatego nie mogło nas zabraknąć na Międzynarodowych Targach Rehabilitacyjnych w Dusseldorfie. Była to doskonała okazja by poznawać światowe trendy dotyczące zaopatrzenia placówek w sprzęt rehabilitacyjny.

Zdecydowana większość wystawców prezentowała sprzęt, którego głównym zadaniem była pomoc w uzyskaniu większej samodzielności jego użytkownikom lub ułatwienie czynności pielęgnacyjno-opiekuńczych osobom zajmującym się chorymi.

Nowoczesna technologia, a potrzeby osób niepełnosprawnych

Na targach zauważyliśmy, iż rozwiązania proponowane przez nowoczesną technologię mogą skutecznie wspomagać osoby nawet w bardzo ciężkim stanie. Mieliśmy okazję zobaczyć schody, które zmieniają się w windę, wózki dla których krawężniki czy nierówny teren to już nie przeszkoda.

Z kolei projekt przyjaznych łazienek ze specjalnie dostosowanymi prysznicami, toaletami czy umywalkami odpowiadał na potrzeby osób z ograniczoną mobilnością.

Okazuje się także, iż specjalne przystosowanie samochodów to już również nie problem, a tak przeobrażone auta ułatwiają samodzielne przemieszczanie się nawet na bardzo duże odległości osobom z najprzeróżniejszymi niepełnosprawnościami. Jakie to ułatwienia? Należy wspomnieć o wysięgnikach podstawiających wózek wprost pod drzwi kierowcy czy nakładanych na kierownicę dżojstikach umożliwiających sterowanie wszystkimi funkcjami samochodu za pomocą jednej ręki.

Przechadzając się po hali ze sprzętem dla sportowców mieliśmy okazję zobaczyć grę w tenisa stołowego zawodnika na wózku inwalidzkim z graczem pełnosprawnym. Byliśmy pod wrażeniem niezwykle wysokiego poziomu pojedynku i jakości gry obu zawodników. Były tam również propozycje dyscyplin odpowiadających możliwościom osób starszych i dostarczających im przyjemności z wykonywania aktywności fizycznej.

Nasze wrażenia

To niesamowite jak nowoczesne rozwiązania ułatwiają życie wielu osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. A najważniejsze według nas jest to iż technologia umożliwia korzystającym z niej osobom uczestnictwo w życiu publicznym i czerpanie przyjemności z kontaktu z innymi.

Sami mieliśmy okazję tego doświadczyć spotykając na targach wiele osób niepełnosprawnych korzystających z dopasowanego do ich indywidualnych potrzeb sprzętu. Pozostaje życzyć sobie i innym by takie rozwiązania i takie podejście były bardziej dostępne i powszechne również w naszym kraju. By nie było to niedostępnym ewenementem a normą.

No Comments

Post A Comment