Jak dobrać odpowiedni balkonik rehabilitacyjny dla osoby starszej?

Jak dobrać odpowiedni balkonik rehabilitacyjny dla osoby starszej?

Wraz z wiekiem osoby starsze potrzebują coraz większego wsparcia od bliskich przy codziennych obowiązkach. Opiekunowie często próbują w odpowiedni sposób wyposażyć mieszkanie seniora w niezbędne sprzęty i akcesoria, aby nieco przedłużyć dotychczasową niezależność. Idealnym przykładem jest balkonik rehabilitacyjny, który ułatwia samodzielnie poruszanie się oraz naukę chodzenia, m.in. po doznanych urazach czy przebytych operacjach. Jaki model chodzika wypożyczyć? Czym kierować się przy wyborze chodzika dla bliskich? Sprawdź poniższe porady oraz zapoznaj się z ofertą balkoników dostępnych z dostawą w Warszawie.

Najpopularniejsze rodzaje balkoników

Tego typu sprzęty pomagają w codziennym funkcjonowaniu oraz odzyskaniu sprawności ruchowej. Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśni, przez co samodzielne chodzenie jest utrudnione, a nawet niemożliwe (ze względu na ryzyko upadku). Niektóre choroby, m.in. reumatyzm czy choroba Parkinsona również wpływają na problemy z poruszaniem. Najważniejsze, aby dobrać odpowiedni balkonik, który zostanie dopasowany do wieku, stopnia sprawności oraz schorzeń występujących u pacjenta.

Wśród najbardziej znanych modeli można wymienić balkonik m.in.:

  • kroczący (dopasowuje się do kroków stawianych przez seniora, przeznaczony dla osób z odpowiednią siłą mięśni rąk),
  • z kółkami (zapewniające pełną mobilność, mogą być stosowane wyłącznie przez osoby aktywne bez zaburzeń równowagi),
  • sztywny (o stabilnej konstrukcji, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa – dla osób, u których występują problemy z równowagą),
  • z podpórkami lub dodatkowymi elementami, takimi jak m.in. siedzisko (senior może odpocząć podczas dłuższego spaceru oraz osłabienia) czy koszyk na zakupy lub do transportu dowolnych rzeczy.

Który model chodzika wybrać?

Dobór sprzętu rehabilitacyjnego jest sprawą indywidualną i zależy przede wszystkim od sprawności seniora, a także chorób, z którymi się zmaga. Jeśli nie do końca wiemy, na jaki model się zdecydować, najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza prowadzącego czy rehabilitanta. W naszej wypożyczalni pracują fizjoterapeuci, którzy również chętnie służą wsparciem w podjęciu tak ważnej decyzji. Balkonik powinien zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo osobom starszym oraz umożliwiać swobodne poruszanie się głównie w miejscu zamieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chodzika rehabilitacyjnego dla seniora?

Jak już wspomniano wcześniej, balkonik musi być dopasowany do stanu zdrowia pacjenta, aby móc zapewnić pełne bezpieczeństwo w trakcie samodzielnego poruszania. Istotna jest wysokość sprzętu z uwzględnieniem wzrostu osoby starszej. Najlepiej, aby uchwyty sięgały mniej więcej linii bioder pacjenta. W ten sposób senior nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu podczas chodzenia, ponieważ nie musi zginać kolan, ani też stawać na palcach. Warto również wspomnieć, że w przypadku sporych problemów z utrzymaniem równowagi dobrze zacząć od wyższych modeli, które mogą objąć stelażem ciało dookoła. W ten sposób chodzik w razie zasłabnięcia czy upadku stanowi zabezpieczenie i dodatkową podporę.

Zamawiany sprzęt powinien także być wykonany z wytrzymałego i zarazem lekkiego materiału. Dobrze też, aby był to model składany, dzięki czemu nie zajmie zbyt wiele miejsca w mieszkaniu oraz bliscy będą mogli zabierać balkonik do samochodu podczas transportu seniora. Takie rozwiązanie pozwala na jeszcze większą mobilność oraz wspólne spędzanie czasu na zewnątrz.

Zakup czy wynajem balkonika dla osoby starszej?

Decyzja zależy w dużym stopniu od częstotliwości oraz długości korzystania z chodzika. Najczęściej bliscy podejmują współpracę z wypożyczalnią sprzętu rehabilitacyjnego, gdzie można liczyć na korzystne warunki. W naszej ofercie dostępne są dwa podstawowe modele balkonika – kroczący oraz z kołkami (wyposażony w hamulce), które są składane z opcją regulowania wysokości (od 81 do 91 cm). Koszt wynajmu wynosi 20 złotych za tydzień lub 40 złotych za pełny miesiąc. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z konsultacji z fizjoterapeutą. Nasi pracownicy dostarczą zamówiony sprzęt na terenie Warszawy.

No Comments

Post A Comment