Jak dbać o wózek inwalidzki?

Jak dbać o wózek inwalidzki?

Sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony dla osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać, powinien być odpowiednio przechowywany, pielęgnowany, czyszczony i serwisowany. Wyłącznie sprawny jest w stanie zagwarantować im bezpieczeństwo oraz komfort, a opiekunom zapewnić ułatwioną opiekę. Do serwisu najczęściej trafiają wózki inwalidzkie, które wymagają naprawy z powodu uszkodzeń wynikających z ich nieprawidłowego użytkowania. Zastanawiasz się, jak właściwie dbać o wózek inwalidzki?

Prawidłowe użytkowanie sprzętu rehabilitacyjnego

Każdy sprzęt rehabilitacyjny, zarówno ten nowy prosto od producenta, jak i wypożyczony z wypożyczalni powinien być odpowiednio przechowywany i eksploatowany oraz poddawany systematycznemu czyszczeniu. Wózki inwalidzkie należy także użytkować zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta. Przykładowo, nie powinno prowadzić się ich po nieodpowiedniej powierzchni, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia lub rozregulowania układu kierowniczego. Nie powinny być również użytkowane przez osoby o większej masie ciała niż wskazana przez producenta.

Przechowywanie wózków inwalidzkich

Większość z modeli dostępnych na rynku to konstrukcje metalowe. Nie powinny być zatem przechowywane na balkonie, na tarasie czy na dworze. Ekspozycja na zmieniające się warunki atmosferyczne, wilgoć oraz wysoką i niską temperaturę może prowadzić do korozji, a dalej do uszkodzenia sprzętu. Składanie i rozkładanie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami i delikatnie. Składanie lub rozkładanie na siłę może uszkodzić wózek inwalidzki, co z kolei może prowadzić do kosztownych napraw.

Pielęgnacja i czyszczenie wózków inwalidzkich

Równie ważna jest właściwa pielęgnacja. Obejmuje to takie czynności, jak czyszczenie tapicerki i ramy. Wystarczy jedynie przetrzeć powierzchnię szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Szczególnie ważna jest jednak pielęgnacja części ruchomych i ogumienia. Wyłącznie czyste i zadbane koła są w stanie zapewnić choremu odpowiednie bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Mocno zaniedbane nie tylko zostawiają brud na podłodze, ale również mogą negatywnie wpływać na działanie hamulców. Warto regularnie sprawdzać i kontrolować działanie sprzętu. Stopień zużycia bieżnika czy ciśnienie w oponach to przykładowe rzeczy, na które trzeba mieć oko.

No Comments

Post A Comment