Jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim

Jak opiekować się osobą na wózku inwalidzkim

Oprócz troski, zrozumienia i wsparcia opieka nad osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich wymaga również znajomości pewnych zasad bezpieczeństwa. Potrzebna jest także wiedza z zakresu wykorzystywania właściwego sprzętu medycznego. Wszystko to sprawia, że taka praca to ogromne wyzwanie dla opiekuna. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące opieki nad osobą na wózku inwalidzkim i dowiedz się, jak bezpiecznie i z szacunkiem obchodzić się z chorym.

Opieka nad osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim – o czym warto pamiętać?

Istnieje kilka ogólnie przyjętych zasad, które mogą ułatwić pracę opiekunom, a jednocześnie poprawić jakość pomocy niesionej osobom niepełnosprawnym ruchowo. Bardzo ważna dla podopiecznych jest niezależność i samodzielność. Opiekun powinien pomagać tylko i wyłącznie w momencie, kiedy jest to stosowne. Nie powinno się wyręczać podopiecznego w czynnościach, z którymi sobie radzi. Samodzielność podopiecznego może zachęcić go do przezwyciężania kolejnych ograniczeń. Kolejnym ważnym aspektem opieki nad osobami na wózku inwalidzkim jest szacunek. Wymaganie współpracy i pytanie podopiecznego o zgodę przed wykonaniem różnych czynności to absolutna podstawa.

Zaraz obok szacunku znajduje się komfort podopiecznego. Ważne, by nie wykonywać działań, których nie jesteśmy w stanie dobrze wykonać. Przykładowo, sama czynność sadzania chorego na wózek i zdejmowania go z niego musi być wykonywana prawidłowo. W ten sposób nikomu nie stanie się krzywda, a sam podopieczny będzie czuł się komfortowo. Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego wózka inwalidzkiego dopasowanego indywidualnie do potrzeb chorego. Ponadto, niekiedy opieka nad osobą na wózku inwalidzkim wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, który może pomóc w przenoszeniu chorego. Do zastosowań domowych należą między innymi takie produkty, jak podnośniki oraz pasy do podnoszenia i pasy do przenoszenia. Oprócz tego przydatne mogą okazać się maty antypoślizgowe oraz deski obrotowe i deski poślizgowe.

No Comments

Post A Comment